صفحه اصلی     ارتباط با مسولین   نقشه سایت
قابل توجه دانشجویان گرامی ، با مراجعه به شعب بانک انصار از دریافت وام شهریه تحصیلی به مبلغ 8000000ریال با کارمزد 2درصد بهرمند شوید.

پیوندهای مهم
 

 

  

منایع و برنامه 9 ترمه

  سیستم گلستان
 

   

برنامه کلاسی   تقویم آموزشی

 

 

 

 

    سازمان مرکزی پیام نور
 

 

   
     
ساعت
نظرسنجی
نظر شما در مورد عملکرد سایت چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

 

 

آشنايي با صنايع دستي ايران  فصل دهم - ساير مصنوعات صنايع دستي  1- سراجي سنتي را توضيح دهيد؟

تهيه پوست و چرم و استفاده هاي کاربردي از آن بيشتر تابع موقعيتها و مناطقي است که انسان در آن زيست نموده است. اهميت فرآورده هاي چرمي در صنايع دستي تا حدودي به ساختمان فيزيکي چرم مربوط است. اين ماده مانند پارچه قابل دوختن و مانند چوب نقش پذير است، قابليت کشش دارد و قابل رنگ آميزي و شکل پذيري مي باشد. اين ويژگيها سبب گرديده تا چرم در دستهاي يک ذهن خلاق، شکلهاي متفاوتي به خود بگيرد و کاربردهاي فراواني داشته باشد. مانند کيف، کفش، کمربند و غيره از چرم ساخته مي شود.    2- پوستين دوزي را توضيح دهيد. مناطق مهمي که در آن پوستين دوخته مي شود را نام ببريد؟

براي ساختن پوستين، ابتدا پوست را دباغي و سپس رنگ آميزي و يکدست مي کنند و از روي الگو برش مي زنند. پس از آن با نخهاي ابريشمي روي آن را گلدوزي مي کنند و در پايان، قسمتهاي مختلف را به شيوه سنتي به هم مي دوزند. هنر پوستين دوزي در شانديز، دوين، مشهد، قوچان و درگز در استان خراسان، هنوز هم رواج دارد.    3- انواع جلدها را از نظر روکش نام ببريد؟

1. جلد ضربي
2. جلد روغني
3. جلد سوخت
4. جلد معرق
   4- جلد ضربي چگونه ساخته مي شود؟

 

جلد ضربي را کوبيده نيز مي گويند. به اين ترتيب ساخته مي شود که ابتدا طراّح يا مذّهب، طرح مورد نظر را روي دو قطعه برنج ضخيم طراحي مي کند. سپس استاد قلمزن آن را حکاکي مي کند. بعد از آن، صحاف اين دو قطعه برنج حکاکي شده را کمي داغ کرده با چکش روي چرمي که قبلاً در آب نهاده و نم برداشته مي کوبد تا اثر نقش بر روي آن منتقل شود. در صورت تمايل فرو رفتگي و بر جستگيهاي ايجاد شده را با محلول طلا يا نقره مي آرايند.    5- جلد روغني چگونه ساخته مي شود؟

 

ابتدا صحاف مقوا و عطف آن را به اندازه مورد نظر آماده مي کند. سپس نقاش يا مذهب آن را بوم زده، زمينه نقاشي بر روي آن را فراهم مي کند و تصاويري در رو و پشت مقواي جلد، نقاشي و رنگ آميزي مي کند. پس از پايان نقاشي جلوه خود نقاش روي آن روغن کمان مي زده است و اين روغن زدن را در فضاي خالي از گرد و غبار چند بار تکرار مي کرده تا نقش جلد تابناکي و جلوه پيدا کند و از هر آسيبي محفوظ بماند.    6- جلد سوخت چگونه ساخته مي شود؟

 

ابتدا مذّهب، نقشه را روي کاغذ يا پشت چرم با قلم مو طراحي مي کند. سپس سوخت ساز، با وسيله اي به نام «نقش بر» و با دقت بسيار، نقش آن را از بوم جدا نموده در محلي روي جلد يا درون آن که قبلاً با رنگ يا اطلس خوشرنگ آماده کرده، مي کوبد تا بچسبد. به جهت رنگ تيره چرم مورد استفاده، به آن «سوخت» يا سوخته مي گفتند.    7- روش ساخت جلد معرق را توضيح دهيد؟

 

جلد معرق نيز مانند جلد سوخت است، با اين تفاوت که در معرق قطعه هايي با رنگهاي مختلف از چرم، تيماج يا ساغري بريده شده و روي زمينه آماده جلد، در کنار هم قرار مي گيرد و نقشي را به وجود مي آورد.    8- سه مورد استفاده از نمدار نام ببريد؟

نمد فرآورده اي است از پشم که بيشتر به عنوان لباس و کلاه يا زيرانداز از آن استفاده مي شود.    9- روش تهيه نمد را توضيح دهيد.

 

کار نمد مالي سخت و طاقت فرساست. پشم بعد از تميز کردن و رنگرزي، حلاجي شده، سپس نمد مال با کمک دست و پا آن را روي زمين مي غلتاند و در ضمن اين کار کف صابون و آب به آن مي افزايد. به اين ترتيب پشم را در هم مي کند و نمد مي سازد.    10- پاپيه ماشه سازي را تعريف کرده و روش تهيه آن را توضيح دهيد.

پاپيه واژه فرانسوي به معني کاغذ و ماشه به معني مجاله کردن است. روش کار چنين است که با کاغذهاي باطله، آب و مقداري چسب خمير تهيه مي کنند و با آن اشياي کوچکي مانند قلمدان، جلد کتاب، جعبه آينه و غيره مي سازند. پس از خشک شدن روي آن را نقاشي و سپس با لاک يا روغن مي پوشانند.  

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4226
 بازدید امروز : 55
 کل بازدید : 3700969
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.4844
جستجو
اوقات شرعی
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
صفحه اصلی       ارتباط با مسولین     نقشه سایت  

آدرس: جعفريه خیابان امام خميني(قدس)، دانشگاه پيام نور واحد جعفريه
تلفن                               ٦٢٢٠٣٧٦-٠٢٥٢ 

Copyright © 2009 Qom Payame Noor University. All rights reserved .     دانشگاه پیام نور استان قم واحد جعفریه