صفحه اصلی     ارتباط با مسولین   نقشه سایت
قابل توجه دانشجویان گرامی ، با مراجعه به شعب بانک انصار از دریافت وام شهریه تحصیلی به مبلغ 8000000ریال با کارمزد 2درصد بهرمند شوید.

پیوندهای مهم
 

 

  

منایع و برنامه 9 ترمه

  سیستم گلستان
 

   

برنامه کلاسی   تقویم آموزشی

 

 

 

 

    سازمان مرکزی پیام نور
 

 

   
     
ساعت
نظرسنجی
نظر شما در مورد عملکرد سایت چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

ICDL چيست؟

 

راستي در مورد مدرك ICDL چي مي دونيد . آيا از نحوه بدست آوردن اين مدرك اصلاع دارين . آيا مي دونين كه ICDL  يه مدرك بين الملليه و در تمام نقاط دنيا از يك اعتبار خاصي برخورداره ؟ بد نیست در این رابطه کمی صحبت کنیم:


گواهينامه بين المللي كامپيوتر(Computer Driving Licence international) يا به عبارت ديگر مدرك ICDL گواهينامه پايه اي كار با كامپيوتر است كه توسط مؤسسهICDL در ايرلند صادر ميگردد . اين مؤسسه بين المللي قريب به ده سال است كه آغاز به فعاليت نموده و در مدت مذكور توانسته مدرك جهاني كامپيوتر را به تأييد اتحاديه اروپا رسانده وگواهينامه بين المللي كامپيوتر صادره توسط موسسه ICDL در 140 كشور جهان معتبر ميباشد.

 

مزاياي دريافت گواهينامه بين المللي ICDL
قابل ارائه براي ادارات و سازمانهاي داخلي و خارجي بعنوان يك مدرك معتبر جهت استخدام و ارتقا، درجة شغلي گسترده ترين و بزرگترين مدرك شناحته شده در سطح جهاني براي كاربري كامپيوتر افزايش سطح مهارتها ، در استفاده هاي كارآمد و درست از IT و کامپيوتر. دروازه اي براي ورود به جامعه اطلاعاتي و تحصيلات عاليه در زمينة IT ارائه الگوئي براي آموزش در جامعه اطلاعاتي

اهداف اصلي ICDL بين الملل
1- ترويج و پرورش سواد کامپيوتري براي همه,
2- افزايش فناوري اطلاعات و سطح صلاحيت فني استفاده از کامپيوترهاي شخصي و کاربردهاي عمومي آن براي همه شهروندان
3- تضمين اين امر که کاربران کامپيوتر در استفاده از کامپيوترهاي شخصي مهارت کافي دارند .
4- افزايش بهره وري تمام کاربران که در کارشان نياز به استفاده از کامپيوتر دارند .
5- بهبود بازگشت سرمايه گذاري از فناوري اطلاعات.
6- مهيا کردن شرايط پايه براي اينکه همه مردم فارغ از نوع تحصيلات و تجربياتشان بتوانند عضو يک جامعه اطلاعاتي باشند.

تفاوت بين ECDLوICDL
گواهينامه اروپايي کاربري کامپيوتر (European Computer Driving Licence ) ميباشد.ECDL در خارج از اروپا به عنوان ICDL شناخته مي شود.
آشنايي با مهارتهاي هفت گانه ICDL
متقاضي دريافت گواهينامه بين المللي كاربرد كامپيوتر بايد در آزمونهاي هفت مهارت شركت نموده و در هر آزمون نمره قبولي را كسب نمايد.

اين هفت مهارت عبارتند از:
1- اطلاعات پايه درباره تكنولوژي اطلاعات (مباني كامپيوتر) Basic Concepts Of Information Technology
2- استفاده از رايانه و مديريت فايلها)Windows xp) - Using The Computer And Maneging Files
3- واژه پرداز Word Processing
4- صفحات گسترده Spread Sheets
5 -بانك اطلاعاتي (Access) - Data Base
6-ارئه مطلب(Power point ( - Presentation
7-اطلاعات و ارتباطات ( Internet & Outlook) - Information And Communication

نحوه دريافت گواهينامه بين المللي كامپيوتر
بسياري از مؤسسات داخل كشور در حال حاضر مدرك ICDL ارائه ميكنند. ولي مدارك اين مؤسسات فقط در سطح ايران اعتبار داشته و در خارج از ايران هيچ اعتباري ندارد.در ايران فقط دفتر تكنولوژي آموزشي وزارت آموزش و پرورش است كه توانسته نمايندگي انحصاري (License) اين مدرك را از موسسه ICDL بين الملل دريافت نمايد. گواهينامه بين المللي ICDL با حضور در مراكز داراي مجوز از دفتر تكنولوژي آموزشي وزارت آموزش و پرورش كه نماينده رسمي مؤسسه ICDL جهاني در كشورهاي ايران ، ازبكستان و افغانستان است قابل دريافت ميباشد.
متقاضيان دريافت اين گواهينامه(خواهران و برادران) بدون داشتن هيچگونه محدوديت سني و تحصيلي ميتواند با حضور در مركز آزمون و تهيه كارت مهارت Skill Card) ) به مرور در 7 آزمون شركت نموده وپس از قبولي در هر7 آزمون مدرك بين المللي كاربرد كامپيوتر توسط مؤسسه ICDL ايرلند را دريافت نمايند.

آشنايي با كارت مهارت Skill Card يا Log Book
Skill Card يا دفترچه مهارت يك دفترچه 14 صفحه اي است كه توسط مؤسسه ICDL ايرلند تهيه شده است. افرادي كه مايل هستند گواهينامه كاربرد رايانه را دريافت كنند به اين دفترچه نياز دارند.
متقاضي ميتواند با تهيه يك Skill Card و تكميل مشخصات خود در صفحات 3و4 وسپس مراجعه به مراكز برگزار كننده اين آزمون در يكي از 140 كشور پذيرنده اين گواهينامه ، براي شركت در يكي از آزمونهاي مورد نظرش ثبت نام نمايد. لازم به ذكر است كه در ابتدا بايد آزمونهاي مهارت اول (اطلاعات پايه و مباني تكنولوژي اطلاعات ) و سپس مهارت دوم (كار با رايانه و مديريت فايلها) به ترتيب طي شود تا امكان ثبت نام و حضور در بقيه آزمون ها محقق گردد. ترتيب در آزمون هاي 3 الي 7 اجباري نيست .
افرادي كه كارت مهارت Skill Card دارند پس از ثبت نام و شركت در هر آزمون و قبولي ميبايست برگ مربوط به آن آزمون و كارت مهارت را توسط مركز برگزار كننده آن آزمون مهر و امضاء نمايندتا پس از موفقيت در هر 7 آزمون و مهر شدن تمام صفحات Skill Card( صفحات 5 الي 11) دفترچه تحويل دفتر تكنولوژي آموزشي وزارت آموزش و پرورش گردد .اين دفتر پس از جمع آوري كارتهاي تكميل شده به صورت ماهانه كارتهاي مذكور را جهت صدور گواهينامه بين المللي كاربرد رايانه (ICDL) به كشور ايرلند( مركز مؤسسه كاربرد رايانه ) ارسال مينمايد.
هزينة كارت مهارت طبق دستورالعمل دفتر تكنولوژي آموزشي وزارت آموزش و پرورش مبلغ 200000 ريال ميباشد.(جهت دانش آموزان و معلمان عزيز اين مبلغ 150000 ريال در نظر گرفته شده است)

هزينه آزمون ها
حداكثر هزينه هر آزمون درمراكز آزمون گيرنده مبلغ 100000 ريال ميباشد.

زمان و چگونگي برگزاري آزمونها
مراكز آزمون گير ابتدا اقدام به ثبت نام از متقاضيان نموده ، پس از تكميل فرم ثبت نام مديريت مركز آزمون طي استعلام به دفتر تكنولوژي آموزشي در خواست ناظر آزمون مي نمايد.اين دفتر پس از بررسي لازم تاريخ آزمون را اعلام ميدارد.آزمون مهارت اول بصورت كتبي و بقيه مهارتها بصورت عملي در مدت زمان 45 دقيقه برگزار ميگردد.حداقل نمرة قبولي در هر آزمون 15 از 20 ميباشد.

آيندة ICDL بين الملل و كارهاي در دست اقدام
الف)بر اساس تفاهم نامه منعقده بين رئيس سازمان دانش آموزي كشور و مدير كل دفتر تكنولوژي آموزشي وزارت آموزش و پرورش ، زمينه سازي هاي لازم انجام گرفته تا كلية دانش آموزان عضو كانونهاي دانش آموزي بتوانند پس از طي دوره هاي icdl (خصوصا در طول تابستان) به مراكز مجاز آزمون معرفي شده و راه جهت دريافت گواهينامه بين المللي كامپيوتر براي آنها هموار گردد.
ب)بر طبق اعلام رسمي دفتر تكنولوژي آموزشي وزارت آموزش و پرورش:
-اين دفتر بر اساس قرارداد منعقده با بنياد جهاني icdl متولي رسمي و قانوني icdl در كشور ميباشد و تنها مركزي است كه حق صدور گواهينامه icdl را دارد و در اين راستا از كليه حقوق خود دفاع مي نمايد.
-استفاده از نام icdl در هر گونه مدرك، آموزش ، نرم افزار و كتب فقط در انحصار icdl ايران ميباشد و با تمام كساني كه به هرنحوي نقض كنندة اين حقوق باشند در آينده نزديك برخورد قانوني خواهد شد.
-استفاده از آرم و لوگوي icdl در كشور به هر نحوي نقض حقوق مالك بوده و اين دفتر از بابت آنچه استفاده كننده برداشت نمايد، طلب خسارت خواهد نمود.
-مركز icdl ايران با راه اندازي مراكز آزمون مربوط به icdl در سطح كشور آمادة ارائه خدمت به مردم در جهت تقويت سواد كامپيوتري بوده و آمادة همكاري با كليه نهادهاي دولتي و خصوصي ميباشد.
ج)بر اساس بسترسازيهاي انجام گرفته و در دست اقدام ، زمينه هايي فراهم ميگردد تا كليه دانش آموزان و دانشجويان بتوانند همراه با دريافت مدرك تحصيلي خود، مدرك جهاني كامپيوتر را نيز دريافت نموده و از كليه مزاياي آن كمال استفاده را ببرند. همچنين زمينه هايي فراهم گرديده تا كليه كارمندان دولت بتوانند پس از گذراندن دوره هاي ICDL در اين آزمون شركت نمايند.
د)در اكثر كشورها ، يونسكو بعنوان يك سازمان بين المللي متولي بسط و گسترش سواد (خصوصا سواد كامپيوتري) ميباشد. همچنين در هر كشور اين امر بر عهدة سازمان آموزش و پرورش آن كشور گذاشته شده است.دركشور ما نيز اين امر مهم بر عهدة دفتر تكنولوژي آموزشي وزارت آموزش و پرورش ميباشد كه با پيگيريهاي مستمر موفق به دريافت نمايندگي (License (مدرك جهاني ICDL شده است.

 

ICDL-2 چيست ؟

تاريخچه

در سال1995 ، انجمن جوامع حرفهاي انفورماتيك اروپا (CEPIS) يك گروه ويژه تحت حمايت مالي اتحاديه اروپا ايجاد كرد كه هدف آن، دستيابي به روشي براي ارتقاي سطح مهارتهاي IT در سراسر اروپا بود .اين گروه ويژه در سال 95 و اوايل96 ، آزمونهاي آزمايشي، برگزار كردند تا اينكه سرانجام در آگوست سال1996 ، گواهينامه اروپايي راهبري كامپيوتر (ECDL) در سوئد ارائه و به تدريج در سراسر اروپا و سپس در سطح بينالمللي مطرح شد . برنامه ECDL/ICDLتوسط بنيادECDL-F ECDL در سطح جهاني اداره ميشود .اين بنياد كه در سال 1997 تاسيس شد، سازماني غيرانتفاعي است كه وظيفه آن بهبود، گسترش و تصديق مهارتهاي كامپيوتري و دانش IT است . در حال حاضر ICDL به مدرك استانداردي تبديل شده كه در كشورهاي غيراروپايي كاربرد دارد و برنامه درسي آن مشابه دروس ECDL است .بنياد گواهينامه اروپايي راهبري كامپيوتر، برنامه درسي را تعيين كرده و آن را دائما به روز رساني ميكند تا اطمينان حاصل شود كه دروس آن با دنياي كار و پيشرفتهاي انجام شده در زمينه فناوري، هماهنگ است . ميزان پذيرش ICDL در كشورها، به طور روز افزوني در حال رشد است و در حال حاضر بسياري از افراد و شركتها، اين گواهينامه را معياري براي سنجش مهارتهاي كامپيوتري ميدانند .سازمانهاي حمايت كننده ازICDL ، در بخش وسيعي از صنعت و دانشگاه فعاليت ميكنند .علاوه بر آن، اين گواهينامه مورد حمايت اتحاديه اروپاست كه استانداردها و سطح كيفيت را در سراسر اروپا تضمين مي كند .

ICDLدر آسيا

در نتيجه رشد سريع و تقاضاي روز افزون براي گواهينامه بينالمللي راهبري كامپيوتر (ICDL) در بسياري از كشورهاي جهان، مقدماتي براي ترغيب به پذيرش ICDL در مناطق اصلي آسيا نيز برنامهريزي شده است . به عنوان مثال سازمان ICDL Asia Pacific Limited به منظور توسعه و پشتيباني از ICDL در منطقه خاور دور تاسيس شده است .
زبانICDL
از آنجا كه انگليسي يك زبان تجاري بين المللي است و تعداد زيادي از افراد مي خواهند گواهينامه بينالمللي IT آنها به زبان انگليسي باشد .امتحانات ICDL در اغلب كشورها به اين زبان ارائه ميشود، ولي در بعضي از نقاط اروپا امتحانات به زبان محلي نيز انجام مي شود چرا كه متنهاي به زبان محلي براي افرادي كه روابط بينالمللي ندارند، مناسب است .

نحوه اخذ مدركICDL

ICDLبه هفت مهارت تقسيم شده است و متقاضي براي به دست آوردن مدرك ICDL بايد در امتحانات اين هفت مهارت قبول شود. هر فردي بدون توجه به سن، جنس، تحصيلات، تجربه يا پيش زمينه مي تواند در اين آزمونها شركت كند . ثبت نام براي ICDL از طريق مراكز مجاز برگزاري آزمون صورت مي گيرد .پس از موفقيت در آزمون هر مهارت، مركز برگزاري آزمون، نتيجه را در يك پايگاه داده مركزي ثبت ميكند .براي كسب گواهينامهICDL ، ميتوان همه مهارتها را بهيكباره و يا با فاصله زماني امتحان داد .اما بايد طي 3 سال از زمان شروع اولين آزمون، تمام هفت دوره را با موفقيت سپري كرد. وقتي فرد، تمام آزمونها را با موفقيت پشت سر گذاشت، مدرك ICDL را دريافت خواهد كرد .برخي از مراكز، فقط برگزار كننده آزمونها هستند، اما در بسياري از مراكز آموزشيICDL ، دورههاي آموزشي جهت آماده سازي آزمون دهندگان نيز ارائه مي شود .

چراICDL

مزاياي ICDL براي افراد :اين طرح براي كمك به افراد در منزل و محل كار در نظر گرفته شده است .اين مدرك در صورت ارائه به كارفرما، نشان ميدهد كه فرد، داراي قابليتهاي تاييد شده و به روز است ICDL .به افراد بي تجربه در زمينه كامپيوتر، كمك ميكند با فراگيري مفاهيم اوليه مهارتهاي كامپيوتري، ماهرانه و با اعتماد به نفس با كامپيوتر كار كنند.
مزاياي ICDL براي كارفرمايان :قصد يك شركت از ارتقاي مهارتهاي كامپيوتري نيروي كار خود، حصول اطمينان از مصرف درست سرمايه است

ICDL .قابليت كامپيوتري كارمندان را تضمين ميكند .
ICDL -براي كارمندان، مهارتهاي كامپيوتري قابل ملاحظهاي ايجاد مي كند .
ICDL -سطوح توانايي IT را در يك سازمان تضمين ميكند.
ICDL -هزينههاي پشتيباني IT را كاهش مي دهد.
ICDL -از وقت تلف شده ناشي از فقدان دانش و روشهاي كاري غير موثر IT ميكاهد. دورههاي آموزشي زيادي وجود دارد كه انتخاب را براي كارفرمايان و كارمندان مشكل كرده است
ICDL .تعريفي استاندارد و مقياسي دقيق براي مهارتهاي كامپيوتري بوده كه در سطح بينالمللي مورد تاييد است .همچنين اين گواهينامه بين نيازهاي كارفرمايان و مهارتهاي كارمندان تعادل ايجاد مي كند .
ICDL هم اكنون معتبرترين مدرك كامپيوتري در سطح جهان است كه اين مقبوليت، مرهون ارتباط آن با تمام افراد و پشتيباني و كنترل سازمانهاي حامي آن است. در ايران نيز موسسه فرهنگي هنري ديباگران تهران به عنوان مركز مجاز برگزاري آزمون برگزيده شده است .اين موسسه، علاوه بر برگزاري امتحان، دورههاي آموزشي و آمادگي آزمون را نيز برگزار ميكند.


تعريف گواهي نامه بين المللي ICDL چيست؟ (ICDL( International Computer Driving Licence

يک گواهينامه بين المللي است که توانايي دارندگان اين گواهي نامه را در مهارتهاي کامپيوتري ، تاييد مي کند.

گواهينامه کاربري کامپيوتر در اروپا

گواهينامه کاربري کامپيوتر در اروپا ( ECDL )، گواهي بين المللي مهارتهاي کامپيوتر است که در ٦٠ کشور گسترش يافته است. اين گواهينامه براي کشورهاي خارج از اروپا ، گواهينامه بين المللي کاربري کامپيوتر ( ICDL ) ناميده مي شود.

________________________________________
اهداف
اهداف اين گواهينامه عبارتند از:
١- ارتقاي سطح تواناييها در IT
٢- ارتقاي سطح کارايي در شرکتها
٣- ايجاد توانايي در کارفرمايان براي سرمايه گذاري موثر در IT
٤- تضمين استفاده بهينه از حداکثر مهارت و توانايي کارمندان در محيط کار
________________________________________
کاربرد
براي کاربران:
ICDL براي کمک به کاربران شرکتي و خانگي طراحي شده است و به کارفرمايان اطمينان مي دهد که اطلاعات و دانش دارندگان اين گواهي نامه در رشته کامپيوتر ، کاملا" به روز است.

براي کارفرمايان:
ICDL نشانه کفايت در مهارتهاي کامپيوتري است. بنابراين شرکتي که در نظر دارد به نيروي انساني يا کارمندان خود آموزش دهد بايد اطمينان حاصل کند، پولي که به اين برنامه اختصاص داده است، به خوبي صرف مي شود. بطور حتم شرکت در دوره هاي مختلف، بدون دريافت گواهينامه موجب دلسردي کارفرمايان و کارمندان ، خواهد شد.


مهارتها

١- مفاهيم اساسي تئوري IT
٢- مقدمه اي بر ويندوز - استفاده و مديريت فايلها
٣- واژه پردازي ، مقدمه اي بر WORD مايکروسافت
WORD مايکروسافت - سطح متوسط
WORD مايکروسافت - سطح پيشرفته
٤- مقدمه اي بر صفحات گسترده EXCEL مايکروسافت
EXCEL مايکروسافت - سطح متوسط
EXCEL مايکروسافت - سطح پيشرفته
٥- پايگاههاي داده ، مقدمه اي بر ACCESS مايکروساقت
٦- ابزار معرفي و نمايش ، مقدمه اي بر POWER POINT مايکروسافت
POWER POINT مايکروسافت - سطح پيشرفته
٧- خدمات اطلاعاتي شبکه - اينترنت و پست الکترونيک


منبع : .icdl-iran.com

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11416
 بازدید امروز : 58
 کل بازدید : 3700972
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.3750
جستجو
اوقات شرعی
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
صفحه اصلی       ارتباط با مسولین     نقشه سایت  

آدرس: جعفريه خیابان امام خميني(قدس)، دانشگاه پيام نور واحد جعفريه
تلفن                               ٦٢٢٠٣٧٦-٠٢٥٢ 

Copyright © 2009 Qom Payame Noor University. All rights reserved .     دانشگاه پیام نور استان قم واحد جعفریه