صفحه اصلی     ارتباط با مسولین   نقشه سایت
قابل توجه دانشجویان گرامی ، با مراجعه به شعب بانک انصار از دریافت وام شهریه تحصیلی به مبلغ 8000000ریال با کارمزد 2درصد بهرمند شوید.

پیوندهای مهم
 

 

  

منایع و برنامه 9 ترمه

  سیستم گلستان
 

   

برنامه کلاسی   تقویم آموزشی

 

 

 

 

    سازمان مرکزی پیام نور
 

 

   
     
ساعت
نظرسنجی
نظر شما در مورد عملکرد سایت چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

نقش دعا در سلامت جسم و روح
نقش دعا در سلامت جسم و روح


 

نويسنده:سارا جمال‌آبادي
 
دعا، فصل و ماه و زمان خاصي نمي‌شناسد ؛ تنها دلت که هواي گرفتن مي‌کند و به ناگاه غروب خط مي‌کشد بر ديوارهايش يا حتي وقتي که «شادي» بال پروازت مي‌دهد به هر سو و تو سبک مي‌شوي و چشمانت را مي‌بندي تا از حضور جسم‌هاي همه غايب رها شوي؛ در دلت خواسته‌اي، حرفي، نيازي، نازي به هم مي‌پيچيد و لب‌هايت را به رقص درمي‌آورد؛ تو دعا مي‌کني به رسم ديرين؛ رسمي که يادگار سجاده مادر بزرگ است يا تسبيح پدر بزرگ يا آواي پيچيده در خانه‌هاي زميني خدا به هر دين و آييني که باشي مسيحي، زرتشتي و يا مسلمان فرقي نمي‌کند و همين که دعا جاري شد از ميان دلت و راهي باز کرد به سوي آسمان بدون اينکه به انتظار استجابتش بنشيني؛ دعا را استجابت شده مي‌يابي. در عصري که مجازها دست بر واقعيت‌ها انداخته‌اند و واقعيت‌ها تنها در 24 ساعت روز خلاصه مي‌شوند و راه به حقيقت نمي‌برند دانشمندان بسياري در سراسر دنيا دست به تحقيقاتي درباره «دعا» زده‌اند؛ و حاصل نتايجي باورنکردني و دور از ذهن است که گاه به خيال شبيه‌تر است تا واقعيت.

دعا براي گلبول‌هاي قرمز
 

محققان در بنياد علم ذهن در سن آنتونيوتگزاس از 32 نفر نمونه‌ خون گرفتند و تعدادي از گلبول‌ها را در محلولي قرار دادند که موجب ورم‌ و ترکيدن آنها مي‌شد. محققان همزمان با اين آزمايش از عده‌اي خواستند تا براي حفظ گلبول‌هاي قرمز دعا کنند و براي تجسم بيشتر تصاويري رنگي از گلبول‌ها به آنها دادند و درکمال شگفتي مشاهده کردند دعا و نيايش به طرز شگفت‌آوري روند ترکيدن گلبول‌ها را کند کرد.

دعا براي آرامش
 

در تحقيق ديگري که در همان بنياد انجام گرفت از عده‌اي خواستند تا براي آرامش افرادي که در اتاق ديگر قرار دارند دعا کنند و نتيجه اين بود که افراد ديگر بدون اينکه بدانند مورد دعا قرار گرفته‌اند آرام‌تر شدند. حتي همين نتيجه هم مورد بررسي قرار گرفت و ديده شد در طول زمان به‌دنبال وقايعي چون شکست‌هاي فردي، جنگ و درگيري سيستم ايمني بدن به خطر مي‌افتاد و احتمال مبتلا شدن به بيماري‌هاي قلبي، سکته، اختلال‌هاي روده و زخم‌هاي گوارشي بيشتر مي‌شود در حالي که با انتقال احساس آرامش از فردي به فرد ديگر سيستم دفاعي بدن به صورت غيرمستقيم تقويت مي‌شود.

امواجي که دعا از آنها مي‌گذرد
 

جک‌استاکي يکي از پروژهشگران دعا درماني است که تاثير دعا را بر ميدان‌هاي الکترومغناطيسي بدن بررسي کرده است. آزمايش او به اين ترتيب بود که ميزان فعاليت الکتريکي در مغز و سطح بدن افراد را در آزمايشگاه خود زير نظر گرفت در حالي که هزار مايل آن طرف‌تر در کاليفرنيا گروه‌هاي معنوي براي اين افراد دعا مي‌کردند. نتيجه مطالعه‌ باز هم‌ شگفت‌آور بود چرا که بين ميزان فعاليت الکتريکي بدن کساني که برايشان دعا شده بود و افرادي که کسي براي‌شان دعا نمي‌شد اختلاف فاحشي وجود داشت.

تاثير دعا روي خود فرد
 

اما از همه اين تحقيقات که عده‌اي براي عده‌اي ديگر دعا مي‌کردند که بگذريم تاثير دعا روي خود فرد چگونه است؟ در سال 1993 يعني چيزي حدود 5 سال قبل تحقيقي روي 10هزار کارمند دولتي در طول 26 سال انجام گرفت. در بين اين افراد هم افراد دين‌دار اهل دعا بودند و هم افراد عادي و کساني که اعتقاد و باور مذهبي نداشتند. در اين ميان ميزان مرگ و مير افراد بي‌دين به خاطر مشکلات قلبي و عروقي بسيار بيشتر از افرادي بود که اهل دين بودند، همچنين در سال 1995 تحقيق ديگري روي 250 نفر که عمل جراحي قلب باز کرده بودند انجام شد و دانشمندان در کمال حيرت ديدند آن دسته افرادي که از ارتباط مذهبي و حمايت اجتماعي بيشتري برخوردار بودند 12 مرتبه کمتر از آنها که فاقد اين ارتباط بودند با مرگ دست به گريبان شدند. به غير از تحقيق روي کساني که در عمل‌هاي جراحي سنگين داشتند اين تحقيقات بر افراد عادي هم انجام گرفت و ديده شد در ميان افرادي که عادت به انجام امور مذهبي از قبيل دعا و نماز داشتند بيماري افسردگي شيوع کمتري داشت.

دعا و علم فيزيک کوانتوم
 

التيام فشارخون بالا، درمان زخم و جراحت، به حداقل رساندن حملات قلبي، بهبود سردرد و اضطراب از ديگر نتايجي بود که دنياي تحقيقات براي آثار دعا به ثبت رساند تا جايي که امروز دنياي مجازي اينترنت پر است از افرادي که تقاضاهاي خود را براي گروه‌هاي دعا و نيايش مي‌فرستند، هر چند هنوز به‌‌طور دقيق مشخص شده که چه‌طور ديده شفابخشي از دور- دعا- عمل مي‌کند اما تئوري‌ها و حدس و گمان‌هاي بسياري در اين‌باره وجود دارد تا جايي که دوسي متخصص دعا و درمان نقش علم فيزيک کوانتوم را در اين‌باره بسيار موثر مي‌داند. از اينها گذشته بسياري دعا را درمان جايگزين به جاي مديتيشن و ورزش مي‌دانند. در اين‌باره هم تحقيقي روي 91 هزار نفر در مريلند انجام گرفت که نشان داد افرادي که به طور منظم به کليسا نمي‌روند بيشتر از ديگر افراد به خاطر بيماري‌هاي قلبي جان مي‌سپارند و در بين اين افراد 53 درصد اقدام به خودکشي بيشتر است. جالب اينکه در آمريکا 30 مدرسه پزشکي درس‌هاي تاثير ايمان در پزشکي را ارايه مي‌دهند و عده‌اي از پزشکان معتقدند اگر قبل و بعد از جراحي يا پيش از شروع درمان به همراه بيمار براي بهبود او دعا کنند اين روند در بهبود بيمار بسيار تاثيرگذار است.

دعا در تمام اديان الهي
 

گذشته از نتايج علمي که درباره دعا به اثبات رسيده اگر رجوعي به آيات و روايات داشته باشيم مي‌بينيم که در تمام اديان الهي انسان به «دعا» کردن تشويق شده است. رسول‌اکرم (ص) در‌ اين‌باره مي‌فرمايد: «با دعا کردن مي‌توان از مقدرات الهي رهايي يافت» و يا جايي ديگر از ايشان نقل است «دعا مغز عبادت است.» مسيحيان هم بسيار به خواندن دعا اعتقاد دارند چرا که در کتاب مقدس‌شان انجيل به اين امر توصيه شده‌اند و دعا در اين مسيحيت جايگاه ويژه‌اي دارد تا جايي که ارتدوکس‌ها به‌طور سنتي در گوشه‌اي از خانه در مقابل شمايلي از عيسي مسيح چراغ و يا شمعي روشن مي‌کنند و دعا مي‌خوانند. يهيوديان هم در کتاب مقدس خود بسيار به دعا کردن و راز و نياز با خدا تشويق شده‌اند تا جايي که در اين‌باره مي‌خوانيم: «هر آن‌کس که ترس خدا در دل او است، سخنانش شنيده مي‌شود و دعايش مستجاب مي‌‌شود.»

خط آخر
 

...... زمزمه‌هاي آرام‌ نيايش روي ماسه‌هاي ساحل زندگي غلت مي‌خورند و ماسه‌هاي غبار گرفته به پاکي زمزمه‌ها شسته مي‌شوند. دستان بلند بر آسمان اميدواري همچون پرنده‌هاي رها از دام زمين مي‌گريزند و صدايي در تاريک، روشني دل مي‌افتاد که: بخوانيد مرا تا اجابت کنم شما را.
منبع: http://salamat.com 

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4227
 بازدید امروز : 104
 کل بازدید : 3701018
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.3281
جستجو
اوقات شرعی
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
صفحه اصلی       ارتباط با مسولین     نقشه سایت  

آدرس: جعفريه خیابان امام خميني(قدس)، دانشگاه پيام نور واحد جعفريه
تلفن                               ٦٢٢٠٣٧٦-٠٢٥٢ 

Copyright © 2009 Qom Payame Noor University. All rights reserved .     دانشگاه پیام نور استان قم واحد جعفریه